esmaspäev, 1. jaanuar 2018

Doktor Baarmäni aastaprognoos

Niisiis, mida oodata eesseisvalt aastalt? Vastuse annab doktor Baarmän, skvaier ja skvotter, ekstrasensoorika bakalaureus (lõpetamata), selgeltnägija (kui prillid on ees ja puhtad) ja kosmilise informatsiooni kanaldaja (otse internetist).

Eesti poliitika

Loodate, et Keskerakonda õnnestub kuidagi võimu juurest minema manööverdada? Või et valimised ses suhtes midagi muudavad? Minge ja lootke uuesti. Otse loomulikult panevad kaks liberaalset sõsarparteid pärast valimisi leivad ühte kappi. Jüri jääb peaministriks - sel lihtsal põhjusel, et Kesk saab rohkem hääli kui Reform. Kaja valitakse Reformi etteotsa ära, aga ma natuke kahtlen, kas ta seal valimistenigi vastu peab - mulle millegipärast tundub, et närv on tal nõrgem kui Pehvkuril oligi. Aga pole hullu, Jürgen võtab üle - ja ajab oma tuntud headuses väljaütlemistega paari kuuga koalitsiooni lõhki. Nii et meelelahutust peaks jaguma.
Viimasest, st meelelahutusest ei jäta meid ilma ka väiksemad vennad, st sotsid, IRL ja eriti EKRE. Viimane inkorporeerib märgatava osa IRL-i jäänustest ning teeb isegi viisaka pakkumise Abdul Turayle, kes aga seekord veel otsustab oma ideaalidele truuks jääda. Ülejäänud IRL-ikad jooksevad kes Reformi, kes Keskkerakonda ning üksikud õnnetud, keda keegi muu ei taha, maanduvad Vabaerakonnas. Mingi osa IRL-i jääb järele ka, Rohelistega erakondade pingerivi viimast kohta jagama. Uut erakonda ei teki - lävend on lihtsalt liiga kõrgeks aetud ning pärast Mõisa ja Sõõrumaa kuulsusrikast etteastet kohalikel valimistel ei hakka niipea keegi oma raha nii libedasse projekti paigutama.
Mis puutub sotsidesse, siis kindlasti leiutavad nad jälle mingi kampaania, millega vähemalt osa rahvast pöördesse ajada - vahet pole mis teemal, kasvõi Lapiku Maa propageerimisega. Mispeale EKRE teatab puhtast trotsist, et loomulikult on Maa ümmargune, aga see-eest tiirleb Päike ümber Maa, nagu juba piibliski kirjas.
Rohelised... Ma mõtlen hirmuga oma aianurgas kasvavatele astelpajudele, mis said üksteisele liiga lähedale istutatud ning tuleks nüüd maha võtta ja uued natuke suuremate vahedega mulda panna. Mis siis, kui selle käigus ronib kohale kamp kampsunitega puudekallistajaid, kuulutab puud astelremmelgateks ning jääbki mu aeda laagrisse trummi taguma ja lõket tegema? Kahtlemata oleks see dekoratiivne ja külarahvalgi nalja kui palju, aga...
Maksud muidugi tõusevad, riigiaparaat paisub seda kiiremini, mida rohkem räägitakse kulude kokkuhoiust, see-eest neid, kes päriselt riigi ja rahva heaks tööd teevad, koondatakse sellevõrra rohkem.

Välismaa

Jah, lätlased on jätkuvalt õnnelikud, et me aktsiisidega nende riigieelarvet täita aitame. Kahtlen, kas selles osas ka pärast meie valimisi midagi muutub - planeerimisprotsess on lihtsalt liiga pikk ja enne 2019. aastat ei muutu ses osas midagi.
Venemaa riigieelarvet meie aktsiis eriti ei aita, kuid järgmise aasta peaks see veel üle elama - puhtalt lootuse najal, et aasta algul korraks tõusnud nafta hind veel natuke tõuseb. Paraku pole näha fundamentaalseid põhjuseid naftatulude suurenemiseks - tarbimise kasv on pehmeltöeldes tagasihoidlik, alternatiivid lähevad järjest odavamaks, varud on jätkuvalt suured ning kildanafta tootjad ainult paaridollarist hinnatõusu ootavadki, et pumbad jälle tööle panna.
Nii et eelarvega on Venemaal kehvasti. Teadaolevalt on kokku tõmmatud kõik mida annab - tervishoid, pensionid, heakord jms, varsti on järjekord nende valdkondade käes, mida kokku tõmmata ei anna - sõjavägi, relvastus, sisejulgeolek ja kaasoligarhide võimalused avalikku raha varastada. Kindlasti teeb Putin veel nii mõnegi käigu, et tähelepanu tühjadelt külmkappidelt kõrvale tõmmata - näiteks saadab väed Venetsueelasse sealse "oranži revolutsiooniga" võitlema. Või saadab Laika Kuu peale.
Kuu peale kipuvad ka ameeriklased, mis on tegelikult ju tore - ammu oleks aeg uuesti ära käis. Ja siis ühe soojaga juba Marsil ka. Kuid karta on, et enne seda tuleb mõni lokaalne sõda maha pidada. Seda puhtlogistilistel põhjustel - suuremat konflikti pole ammu olnud, mistõttu sõjatööstuskompleksil pole vahepeal valmisvorbitud relvi ja laskemoona enam kuhugi ladustada. See aga võib tekitada ebamugavaid küsimusi, nagu näiteks - ons neid ka tõesti vaja juurde toota, äkki saaks maksumaksja rahaga midagi mõistlikumat ära korraldada? Koreast ma sõjatandrit hästi ei usu, sõjaliselt on see liiga riskantne, pealegi on Kimi majanduslik kägistamine odavam ja efektiivsem - bensiini ta ju ise toota ei oska. Pakun, et pigem proovitakse midagi tekitada Pärsia lahe kandis, mis on ka riskantne, aga sõjatööstuskompleksile isegi mugavam - kui relvi ostavad Onu Sami asemel naftašeigid, on  maksumaksja pigem rõõmus ja rahul.
Kas Trump peaks tagasi astuma? Aga keda siis sealne liberaalne ajakirjandus kiruma hakkab? Pealegi on ta mu tagasihoidliku arvamuse kohaselt jätkuvalt asjalikum kui Hillary, seda isegi koos oma säutude ja muu klounaadiga.
Kas rändekriis jätkub? Noh, see mida me eelneval paaril aastal nägime, olid alles õiekesed. Rahvastiku surve Aafrikas ja Aasias kasvab, haritavat maad jääb aga vähemaks ning sedagi kimbutab pidev põud või üleujutused. Inimeseloom aga on ehitatud nõnda, et vabatahtlikult nälga surema ta eriti nõus ei ole, seega rändavad miljonid sinna, kus veel on midagi süüa. Nii et jah, loomulikult nad tulevad. Kas meie siin Eestis ka neid kartma peame? Arvate tõesti, et üks lõunamaalane jääb siinses kliimas vabapidamisel ellu? Või ka meie 90-eurose sotsiaaltoetusega? Kui  see tal õnnestub, kui külm ära ei võta ja/või Saksamaa poole putku ei pane, siis welcome to the club - just sinusuguseid vintskeid vendi me juurde vajamegi. Juba Švejk ütles, et veresegamine on parim vahend degeneratsioni vältimiseks.

Looduskatastroofid

Tulevad.

Teadus ja tehnika

Töötavat kvantarvutit sel aastal veel ei tule, seega saavad nii krüptoraha omanikud kui ka Eesti ID-kaart nii aastakest viis kuni kümme hingetõmbeaega. Tehisintellektist (me ei räägi siin mitte sellisest, mis Facebooki uudisvooge majandab või transpordivooge planeerib vaid, ütleme, Skyneti tasemest) ei maksa unistada vähemalt enne veerandsadat aastat - me ei tunne ju veel omaendagi mõtteprotsesse, rääkimata siis nende modelleerimisest.

Elektriautosid ehitatakse küll rohkem kui eelmisel aastal, kuid ka seal ei näe ma mingit läbimurret - vähemalt mitte niikaua, kuni eletriautodele aretatakse külge ka käigukast, jõuülekanne ning eraldi generaator ja aku olemasoleva elektrisüsteemi toitmiseks - nagu enamikul praegu müügilolevatel laiatarbemudelitel. Miks see konstruktsioon rumal on, saab aru igaüks, kes on koolis füüsikat õppinud ja mäletab termodünaamika seadusi.
Telefonide kohta ei hakka midagi ennustama, küll aga pigem loodan kui ennustan asjalikumate aktiivusmonitoride turuletulekut. Nutikell on oma olemuselt tupiktee - no kesse idioot hakkab  kellaekraanil Doomi mängima või pornot vaatama?!? - küll aga on maailmal hädasti vaja selliseid seadmeid, mis monitoorivad põhilisi tervisenäitajaid - lisaks pulsisagedusele ka vererõhk ja -suhkur, kehatemperatuur ja selle kõikumised ning miks mitte igasugu muud kavalad kiirtestid. Insuldi, infarkti, hüperglükeemia või mistahes muu ohtliku terviseseisundi kiire äratundmine või kasvõi arusaamine, et monitori kandja on pikali kukkunud ja ei liiguta, võiks päästa tuhandeid inimelusid aastas ning muuta miljnite elukvaliteeti paremaks.

Moraal ja religioon

See, et veel mitte kõik Lapikut Maad ei usu, on midugi reptiilide töö. Mis muusse religiooni puutub, siis ma ei imestaks, kui EELK teatab katoliku kiriku rüppe tagasipöördumisest - kohalike kirikuisade neelud värvikamate missade, pidulikumate kleitide ja rohkemate kuldnõude järele on täiesti ilmsed. No ja eks paavstil ole kinnisvaraarenduseks ka rohkem rulli välja käia kui vaesel Eesti Vabariigil.
Kindlasti leitakse ka valveahistaja, Aasta Alternatiivema/isa/segase sooidentiteediga vanem jms.

Sport ja kultuur

Olen kuulnud, et Koreas Pyongyangis (või kuidas seda kirjutatigi) toimuvad olümpiamängud. Pakun, et keegi eestlastest saab seal tüüpi viienda või kahekümneviienda koha ja et telekast (kui seda veel keegi vaatab) näeb kaks nädalat põhiliselt suusatamist. Eks muu kohalik kultuur ole umbes samal tasemel.

Isiklik elu

Selles valdkonnas tuleb igaühel ette nii rõõmu kui muresid, suhtedraamasid ja imelisi teineteiseleidmisi, terviseprobleeme ja paranemist. Aga sellest lähemalt juba doktor Baarmäni Suures Aastahoroskoobis, mis ilmub õige pea. Püsige lainel!

Kommentaare ei ole: